Home

Super User

nowoczesne gadgetyJeszcze kilka lat temu był taki krótki czas, gdy to wydawało mi się, iż rozwój technologiczny przystopował. Dzisiaj już wiemy, że to nieprawda. Co chwilę innowacyjne odkrycia, powszechna dostępność smartfonów, liczne gadżety, o jakich się nam dawniej nie śniło. Ale zamiast pisać tu o rzeczach oczywistych, opiszę Wam parę pomocnych urządzeń, o jakich istnieniu czy też indywidualnych właściwościach pewnie nie wiedzieliście.

Edukacyjne klocki lego

Kto z nas nie uwielbiał zabawiać się klockami lego? Niestety za mojej młodości oferta w naszym kraju nie była wciąż do tego stopnia rozwinięta, a i bardziej wypasione zestawy były poza zasięgiem finansowym rodziny. Klocki Lego w dalszym ciągu wydają się kosztowne, lecz zarobki mieszkańców naszego państwa wyższe. A i pojawił się szereg nowych opcji, dostępne są rewelacyjne zestawy edukacyjne. Na wyróżnienie zasługują szczególnie Lego Mindstorms EV3. Te pomoce naukowe przeznaczone są dla uczniów, jacy mają predyspozycje techniczne i lubią integrować przyjemności z nauką. Sprawdzą się w szkole, ale także mogą posłużyć za pierwszorzędny podarunek. Dla mniejszych dzieci przeznaczona jest natomiast kolekcja Lego WeDo. Pomaga lepiej pojąć rzeczywistość i zobowiązuje do nieszablonowego rozumowania. No i jak - dam głowę, iż nie wiedzieliście o tychże gadżetach ;)

Tablice i ekrany multimedialne

To także jedno spośród moich ostatnich odkryć. Czas edukacji kojarzy mi się z fajnymi przerwami i w większości nudnymi lekcjami, które na ogół prowadzone były z wykorzystaniem kredy oraz tablicy. Wydarzeniem był eksperyment na fizyce lub lekcja w sali informatycznej. Okazuje się, iż dwudziesty pierwszy wiek sprowadził rewolucję też w opisywanym obszarze. Tablice interaktywne obsługiwane są za pomocą dotyku, zazwyczaj można je połączyć z laptopem, jak również można na nich malować stosownymi pisakami. Tablica interaktywna sprawia, iż lekcja w szkole już nigdy nie musi się wydawać nudna, jak również umożliwia skupić uwagę dzieciaków, jakie przyzwyczajone są w końcu do technologii oraz odbierania kilku bodźców jednocześnie. Ekrany multimedialne wyprzedawane są często w zestawie z projektorem, a monitory posiadają czasami zintegrowany komputer, co jeszcze bardziej usprawnia nauczanie.

Wirtualna rzeczywistość

wirtualna rzeczywistość

Pokoje Zagadek, laser tag czy też paintball są w Polsce coraz to powszechniejsze i zapewne każdy z Was chociaż w jednej spośród tych zabaw uczestniczył. Niedawno jednak powstała w moim mieście nowa forma rozrywki opierająca się na rzeczywistość wirtualną. O czym mowa? Kwestia jasna - zbieramy grupę przyjaciół, płacimy niespecjalnie wysoką stawkę, a później przez trzydzieści minut naparzamy wspólnie do zombiaków broniąc szkoły przed ich atakiem. Rozrywka przednia oraz wrażenie, iż jednego dnia ukonkretniły się marzenia z młodości, natomiast obrazy science fiction stały się prawdą. Popatrzcie, może u Was w miasteczku, też znajduje się coś podobnego. Aż czekać, jak wirtualna rzeczywistość będzie wykorzystywana też w szkolnictwie.

Jeżeli znacie jakieś inne innowacyjne rozwiązania, które można zużytkować w szkolnictwie, bądź po prostu na rzecz zwykłej rozrywki - podzielcie się na e-mail.