Muzyka i rozrywka w różnej postaci – johnnycoyote.pl

Super User

symphony orchestra ge54b1d1d0 640Muzyka jest z nami praktycznie od zarania dziejów. O tym, że pozytywnie wpływa ona na dziecięcy rozwój, wiadomo nie od dziś. Potwierdzają to przeprowadzone badania naukowe. Zastanówmy się więc, dlaczego warto jak najwcześniej umuzykalniać dziecko.

Muzyka koi nerwy

Muzyka ma ogromne znaczenie w funkcjonowaniu każdej jednostki. Towarzyszy nam już od pierwszych dni życia, jako że obcujemy z nią prawie w każdym miejscu. Wywołuje najróżniejsze odczucia, tak samo radość, jak i przygnębienie. Jest też w stanie wprawiać w nostalgiczny nastrój. Dowiedziono również kojącego wpływu utworów muzycznych. Gra na instrumencie we wczesnym dzieciństwie sprzyja ograniczaniu agresywnych zachowań.

Pozyskiwanie wiedzy staje się łatwiejsze z muzyką

Muzyka stanowi również świetny stymulator motywujący do przyswajania wiedzy, pomagający osiągnąć w niej wysokie wyniki. Tak samo granie, jak i słuchanie muzyki pozytywnie wpływa na rozwój mózgu.Kształcenie muzyczne dziecka pozytywnie oddziałuje na umiejętności komunikacji oraz przyśpiesza naukę czytania. Wspiera również naukę przedmiotów ścisłych oraz języków obcych. Dodatkowo ćwiczenia umuzykalniające to wspaniała propozycja spędzania wspólnych chwil i zabawy.

Kiedy zacząć umuzykalnianie?

piano g3e9fcf482 640Styczność z muzyką człowiek ma już w okresie płodowym. Już wtedy rozróżniamy różne odgłosy, zarówno te dobiegające z organizmu matki, lecz także z zewnątrz. Słuch jest bowiem zmysłem, który zaczyna rozwijać się w pierwszej kolejności. Stąd też proces umuzykalniania dziecka może zacząć się już podczas ciąży. Puszczanie spokojnej muzyki pozytywnie wpływa również na maleństwo.

Niemowlętom, oprócz kołysanek, można także puszczać muzykę klasyczną, mając na uwadze, aby o odpowiednim ustawieniu głośności. Dorastając dziecko zaczyna samodzielnie wytwarzać różne odgłosy, klaszcząc bądź stukając. Dzięki temu utrwala rytm. Później zaczyna się etap z melodią, a ta może być naśladowana lub samodzielnie skomponowana. Wiek przedszkolny oraz wczesnoszkolny to świetny czas, aby rozpocząć nauczanie grania na instrumencie. Dziecko przyzwyczaja się dzięki temu do systematyczności, odczuwając przy tym ogromną radość z wydobywanych przez siebie dźwięków. Należy jednak podkreślić, że choć muzyka w funkcjonowaniu dziecka odgrywa niezmiernie istotną rolę, to w żadnym wypadku nie należy go do niej przymuszać. Wtedy otrzymamy efekt zupełnie inny od zamierzonego.