O kondycję psychiczną dobrze jest troszczyć się od najmłodszych lat. Istnieje bardzo dużo sposobów usprawniania rozwoju pociechy, a jako przykładową z nich podać można arteterapię. To świetna forma rozrywki, która dostarcza niezauważonych wcześniej perspektyw.
Czym jest twórcza terapia?
Sztuka jest działalnością pozwalającą na uzewnętrznienie żywionych uczuć i emocji. Używa się ją również na gruncie metody, jaką jest psychoterapia dzieci. Stworzono dużo metod terapii, wspartych w dużej mierze na sztuce. Arteterapia to połączenie sztuki i terapii, podczas których używane są artystyczne narzędzia.
Sztuka to bardzo dobry pomysł na zobrazowanie emocji oraz usprawnianie komunikacji (O radzeniu sobie z emocjami napisali sporo tutaj). Dlatego sporo bierze z niej także coaching, w którego przypadku także okazuje się ona niezwykle skuteczna.
Sztuka jako terapia i zabawa
Arteterapia jest czymś znacznie więcej aniżeli powszechnie stosowana metoda psychologiczna. Dla dziecka oznacza rodzaj zabawy, zapewniając jednocześnie okazję do okazania osobistych uczuć i trudności. Podczas zajęć w jej przypadku, głównym etapem zawsze jest mechanizm tworzenia, bardzo znacząca jest również bliska relacja podczas prowadzonej razem zabawy.
Ponadto, arteterapia skłania do wielu możliwości. Zainteresowany nią psychoterapeuta jest w stanie dostosować formę jej prowadzenia do praktykowanej specjalizacji, jak również do cech osobowościowych swojego pacjenta. Profesjonalnego wsparcia należy szukać u psychologa, sprawdź na stronie kiedy przyjmuje psycholog dziecięcy.
Korzyści wynikające z twórczej terapii
Arteterapia nastawiona jest na łagodzenie zachowań oraz leczenie schorzeń o podłożu psychicznym. Zapewne każdy psycholog zgodzi się ze stwierdzeniem, że jest to bardzo dobra technika, jeżeli chodzi o maluchy. Proces terapeutyczny odbywa się bowiem w tym przypadku przez pobudzenie ekspresji, co kieruje do podejmowania zabawy oraz tworzenia form plastycznych.
Arteterapia okazuje się miarodajna w rozwiązywaniu konfliktów (może cię zainteresować: jak rozwiązywać konflikty między rodzeństwem?), jak również w zmniejszaniu poziomu stresu. Przynosi ona wartościowe wyniki też u dzieci, u których występują problemy z zapamiętywaniem. Technikę tę stosuje również każda nowoczesna poradnia psychiatryczna. Ułatwia ona postęp sfery poznawczej, sfery psychicznej i fizyczny najmłodszych.
Należy w ramach podsumowania dodać, że terapia sztuką okazuje się skuteczna podobnie w przypadku małych pacjentów, jak i u pacjentów dorosłych.