Muzyka i rozrywka w różnej postaci – johnnycoyote.pl

Super User

muzyka tasmaNierzadko zdarza się, iż soundtrack z obrazów kinematograficznych staje się hitem, a następnie uwielbia go wiele pokoleń. Nierzadko także zdarza się, iż produkcja nie jest podobnie dobra, jak jej ścieżka dźwiękowa.

Materia dźwiękowa wywołuje głębokie emocje w ludziach. Oglądając film nie możemy sobie zazwyczaj wyobrazić, aby nie posiadał on przyjemnego dla ucha tła muzycznego. I nie mowa w tym momencie wyłącznie o przedstawieniach muzycznych i tanecznych. Niejedna ekranizacja, uatrakcyjniona o wyśmienitą muzykę, jest dzięki niej doskonalsza.

Choć miałoby się ochotę ustalić wykaz na przykład top stu soundtracków wszech czasów, ale nie da się. Naturalnie dlatego, iż to, czy jakaś nuta jest dobra, czy mierne – nie jest mierzalne. Jest to motywowane osobistymi odczuciami widzów. Z tego względu każdy sam musi, chodząc do kina, stworzyć swój zestaw najlepszych soundtracków w filmach.

piosenkiChoć recenzowanie konkretnych soundtracków nie ma sensu, akurat ze względu na różnorodność gustów muzycznych, to można oczywiście wymienić kilka elementów, które składają się na świetny podkład muzyczny. Przede wszystkim nie powinien stać się on niezwiązany z dziejącymi się akurat na ekranie wydarzeniami. Nikt przy przedstawianiu odchodzącego ukochanego nie doda soundtracku granego przez heavy-metalowy zespół. Podobnie, oglądając pogoń za mordercą, albo ucieczkę przez dżunglę przed dinozaurem, prawdopodobnie żaden widz nie wyobraża sobie słuchania delikatnych dźwięków pianina. Stanowczo można powiedzieć, iż dobry podkład muzyczny powinien być dostosowany do akcji w filmie. Również to, czy podkład muzyczny jest wersją z wokalem, czy też bez, jest istotne. To także jest zależne jedynie od pomysłu twórcy oraz od jego poczucia smaku. Jeżeli jest doświadczony i produkuje świetny obraz, to na pewno zadecyduje właściwie. Jeżeli mu się powiedzie, to taki obraz zyska dzięki muzyce, a muzyka stanie się popularna dzięki filmowi.

Jeżeli nie posiada się energii na oglądanie wszystkich produkcji teoretycznie genialną ścieżką dźwiękową w nadziei, iż znajdziemy hit godny słuchania bez przerwy – wystarczy najzwyczajniej w świecie przeczytać, które produkcje otrzymały nagrody za fantastyczną muzykę w konkretnym roku.