Kto z czytelników nie widział Doctora House'a? Ten znany serial niegdyś notował niezwykle dużą oglądalność. Zanim stał się popularny wiele osób oglądało losy lekarzy z serialu „Ostry Dyżur”. Temat powiązany z lekarzami, czy ośrodkiem zdrowia występuje w co najmniej kilku słynnych serialach.
Nie wyłącznie w zagranicznych produkcjach, ale również u nas na rodzimym rynku możemy szczycić się znanymi tytułami w tej kwestii. Lubiany przez wszystkich serial „Na dobre i na złe”, czy odcinki o szpitalu w Leśnej Górze – które pokazują niejako idealny obraz polskiej służby zdrowia, dosyć wyidealizowany w porównaniu z rzeczywistością wokół nas.
Ciekawym obrazem – opartym na prawdziwych wydarzeniach – jest film „Bogowie” o polskim znanym specjaliście, który był liderem w w kwestii zabiegu na otwartym sercu.Jak przebiega przygotowanie filmu o lekarzach od kuchni? Postaci z seriali na długo pozostają w ludzkich głowach jako lekarze. Ciekawe jak przebiega praca nad serialem od kuchni?
Aż trudno wyobrazić sobie, że pomieszczenia filmowych szpitali to tylko scenografia, a nawet najbardziej lubiany lekarz filmowy to po prostu...odtwórca roli. Natomiast kitle, rękawice ochronne, przyrządy – to tylko elementy przebrania i zwykłe przedmioty.
Ciekawe jak dużo fartuchów, pościeli szpitalnych, czy choćby nitrylowych rękawiczek jest potrzebnych przy produkcji kinowej produkcji czy serialu? Przecież medyczne rękawiczki stosowane są właściwie w trakcie niejednej sceny z udziałem personelu medycznego – w trakcie operacji, wizyty w przychodni pacjenta, czy badania. Jak dużo rękawiczek nitrylowych powinien zorganizować scenograf? Na myśl przychodzi także pytanie dlaczego lekarze noszą przeważnie jasne – a nie czarne rękawiczki? Czarne rękawiczki pojawiają się w serialach przykładowo w przypadku sprzątaczek, osób wywożących odpady, czy osób zajmujących się porządkowaniem roślin na terenie szpitali.
Analogiczna kwestia dotyczy fartuchów - choć ubrania, w przypadku późniejszych sezonów m.in. znanego serialu o Leśnej Górze – są już w różnorakich kolorach, przez co wyglądają nowocześnie. Prawdopodobnie jest tak, że w dużej mierze zależy to od stereotypów - że to co jasne, traktowane jest jako wyjątkowo higieniczne, co nie jest bezpośrednio związane z realną prawdą.
Tylko scenograf historii o dr Quinn – nie miał tego kłopotu :) Główna bohaterka ze względu na czas w jakim rozgrywana jest fabuła, nie miała najmniejszej szansy, by móc założyć noszony w dzisiejszych czasach fartuch, czy rękawiczki nitrylowe.