Super User
Kategoria:

harmonica g0d4ab328c 640Scenarzyści uwielbiają uciekać się do znanych dzieł literackich (aczkolwiek w sumie nie jedynie) aranżując tematykę filmów czy też seriali. Za każdym razem, gdy dochodzi do ekranizacji pewnej publikacji, ukazuje się zagadnienie zgodności przedstawienia. Temat bardzo intrygujący i rozległy, jaki prowokuje obszerne dysputy. Nie ma znaczenia forma ani tematyka powstałych filmów. Najważniejsze jest czy oddają koncepcję autora.

Kaliber i intensywność debat odnośnie zgodności scenariusza z dziełem pisanym bazują na dwóch głównych wymiarach. Pierwszym z nich wydaje się być popularność ekranizowanej pozycji książkowej i tego przez jak ogromne kręgi czytelnicze pozostała poznana. Biorąc za jeden z wzorców „Wiedźmina”, sprawa polega na tym, że jest wyjątkowo szanowaną publikacją w wielu krajach. To ogrom entuzjastów uczynionej przez Sapkowskiego rzeczywistości powoduje, że dysputa nabrała wyjątkowego nasilenia.

Inaczej wygląda to w przypadku filmów, jakie opierają się na powieściach przeczytanych przez mniejszą grupę czytelników. Tutaj polemiki skupiają się na tym, czy ekranizacja jest dobra czy nie. Polemiki związane z różnicami pomiędzy książką i produkcją nie przybierają takiego rozmiaru, bowiem niewiele osób umie na ten temat się wypowiedzieć. Uznany jakiś czas temu „Forest Gump” jest tego świetnym przykładem. Film miał bardzo pozytywne oceny, mimo że różni się od książki. A wszystko skutkiem tego, że publikacja nie jest tak popularna.

Druga materia, w sumie przypuszczalnie najważniejsza, to rozróżnienie dwóch pojęć – wersja filmowa książki i serial na motywach książki. Rozbieżność pomiędzy nimi jest podstawowa. Adaptacja filmowa książki to dokładne jej odwzorowanie na ekranie. Pobiera z książki komplet – od ramowej fabuły, przez postaci, aż po rozmaite niuanse. Jeśli nie da się w 100% przełożyć całości – skraca się ją do jakiejś części. Niemniej jednak dalej jest skrupulatna względem pozycji pisanej. Przykładowo można wymienić ”Kod Leonarda da Vinci” czy też „Pana Tadeusza”.

hd wallpaper g3b43f30d3 640Inaczej jest z serialem na bazie książki. W powyższym przypadku reżyser czerpie z całościowej historii i przygotowanej przez pisarza rzeczywistości, ale dokłada coś ze swojej wizji. Właśnie tego rodzaju realizacją jest „Wiedźmin” czy też słynna jeszcze do niedawna „Gra o tron”. Generalny zarys i bohaterowie się zgadzają, ale detale przystosowane są do wizji producenta czy panujących w danym okresie ograniczeń.

Konwersacje dookoła adaptacji dzieł literackich są niezmiernie intrygujące i dobrze, że się odbywają. Jeśli jednakże pragnie się w nich zabrać głos, pożądane jest poznać pewne szczegóły, żeby trafnie dostosować argumenty.